top of page

עיקור מוצרים רפואיים

טכנולוגיות העיקור בקרני גמא

Screen Shot 2019-10-19 at 20.27.24.png
מוצר רפואי1.jpg
מוצרים רפואיים 4.png

מתקן הקובלט שמפעילה החברה מפיק קרינת גמא.
קרינת גמא הינה קרינה אלקטרומגנטית מייננת הדומה בתכונותיה לקרינת רנטגן, אך בעלת אורך גל קצר יותר ולכן בעלת אנרגיה גבוהה יותר. קרני הגאמא גורמות לפירוק שרשראות ה-DNA וה-RNA של החיידקים ובכך גורמות לנטרולם של מיקרואורגניזמים (חיידקים, בקטריות, פטריות ועובשים). התהליך מבוצע על אריזות סגורות, ללא כל מגע פיזי או הוספת חומר כימי למוצר. חשוב להדגיש שבשום מקרה אין אפשרות שמוצרים שעברו תהליך בשור-ואן יעברו אקטיבציה ויהפכו לרדיואקטיביים בעצמם בעקבות התהליך. 

 

תהליך העיקור הינו תהליך "קר", ולכן גם מכונה ברחבי העולם כ"פסטור קר"- התחממות שהמוצר עובר כתוצאה מהשקעת אנרגיה בתהליך, אינה חיונית לעיקור עצמו. העיקור יכול להתבצע גם על מוצרים קפואים, וגם בנוכחות קרח באריזה. מעבר לכך, התהליך אינו כרוך בשימוש בכימיקלים כלשהם ובכך נמנעת הסכנה של ספיחת חומרים זרים למוצר המעוקר. משך הטיפול הינו קצר (1-4 שעות בשדה קרינה, כתלות במנה הדרושה). ניתן להשתמש במוצר מיידית לאחר התהליך ללא צורך בהמתנה כלשהי או בפעולות אוורור, כמקובל בשיטות עיקור אחרות.
 

מדדי הקרינה
מנת הקרינה נמדדת ביחידות של קילוגריי [kGy] . יחידות אלו מבטאות את מנת האנרגיה הנבלעת בחומר.  מנה של 25 קילוגריי מקובלת כמנת קרינה המבטיחה השגת עיקור בדרגה של 6-^SAL 10
 (דרגה המבטיחה סיכוי של פחות מאחד למיליון למצוא מיקרואורגניזם חי). מנה זו נקבעה, בתקנים הבינלאומיים, כסטנדרט הבינלאומי לעיקור של ציוד ומכשור רפואי, הלקוחות רשאים להגדיר גם מנות נמוכות או גבוהות יותר, בהתאם לרמות הזיהום שלהם ודרישות התקן.

 • ציוד רפואי - אביזרי פלסטיק למיניהם : מזרקים, מבחנות, ברזי אינפוזיה, מחברים, קטטרים, כפפות כירורגיות , וחומרי חבישה.
   

 • ציוד רפואי לשימוש רב פעמי - צנתרים, צנרות שונות, אביזרים והתקנים שונים, בגדים לחדר ניתוח וחדרים נקיים.
   

 • אריזות - שקיות אספטיות לציוד רפואי ולתעשיית המזון, אריזות למוצרים דיאגנוסטיים.
   

 • מזון – תבלינים, צמחי מרפא.
   

 • חומרי קוסמטיקה.

מוצרים מובילים

המעוקרים בקרינת גמא

יתרונות העיקור

לעומת שיטות אחרות

 1. פשטות ההפעלה - טכנולוגית הקרינה היא הפשוטה והאמינה ביותר היות ויש לה רק משתנה אחד: זמן החשיפה. משתנה זה הינו המשתנה הפשוט והקל ביותר לשליטה (לעומת תהליכים אחרים בהם יש מספר משתנים כמו זמן, לחץ ,טמפ', לחות וריכוז הגז).
   

 2. תהליך ולידציה פשוט- ולידציה לסטריליות באמצעות קרינה הינה פשוטה וזולה בהרבה משיטות אחרות. תהליך זה מוכר ומועדף כבר עשרות שנים על ידי הגופים הרגולטוריים הבינ"ל.
   

 3. אמינות – תהליך ההקרנה הינו התהליך האמין ביותר לגבי שיטות העיקור החליפיות היות ומקור קרני הגמא הוא איזוטופ, הפולט כמויות ידועות ונשלטות של קרינה.
   

 4. המוצר מטופל באריזתו הסופית– המוצר מגיע לתהליך באריזתו הסופית לפני העיקור, ובכך נמנעת כל אפשרות של זיהום מחדש עקב טיפול בו לאחר העיקור. בתהליך עצמו אין פתיחה או התערבות בתכולת האריזה.
   

 5. תהליך קר –חימום אינו דרוש לצורך נטרול המיקרואורגניזמים. ניתן להקרין מוצרים גם בנוכחות קרח. תכונה זו מאפשרת עיקור חומרים הרגישים לחום .
   

 6. העדר שאריתיות – לאחר טיפול המוצרים אינם נהפכים לרדיואקטיביים ואין שאריות גזיות ומשקעים כימיים רעילים. לעומת זאת, לאחר השימוש בגז הרעיל אתילן אוקסיד נשארות בחומר שעוקר שאריות גזיות וכימיות רעילות.
   

 7. יובש – העדר רטיבות המשפיעה על המוצר ואריזתו.
   

 8. חדירות – החדירה העמוקה של קרני הגמא מבטיחה שכל נפח המוצר חשוף לקרינה המטופלת (אינה תלויה במעבר הסעתי (קונווקטיבי) של חום או בדיפוזיה של גז בשיטות האלטרנטיביות). תכונה זו מאפשרת הקרנה בכל סוגי האריזות ואינה מצריכה אריזה מיוחדת.
   

 9. מידיות השימוש – המוצר ניתן לשימוש מידית לאחר ביצוע העיקור (לא כמו באתילן אוקסיד, שלאחר העיקור בו צריך המוצר לשהות בבידוד, דבר המאריך את הזמן הכולל של העיקור).
   

 10. תהליך ההקרנה מאושר ע"י כל רשויות הבריאות בעולם.

bottom of page